1964

      No Comments on 1964

 

Valley Forge_1

 

Scout Jim Lamb, 2nd Penticton UCT Troop, attended World Scout Jamboree in Valley Forge, Pennsylvania

     

13 Groups in District

1st Summerland Group,
1st Summerland Cubs, Colin J. McKenzie Cubmaster
1st Summerland Scouts, Don Fisher Scoutmaster, Harold Wiens ASM, ASM Bennest given inscribed pen set upon retiring
Group Chair W. Milne
Sponsored by Branch 22, Royal Canadian Legion

2nd Summerland Group
2nd Summerland Cubs, Hugh Ballantyne Akela
2nd Summerland Scouts
Sponsored by United Church

1st Trout Creek Group
1st Trout Creek Cubs
1st Trout Creek Scouts

1st Penticton Group
1st Penticton Scouts, Jack Stocks Scoutmaster
Scout Bob Gougeon awarded Queen’s Scout status

2nd Penticton Group
2nd Penticton Cubs
2nd Penticton Scouts, Wes Wensley Scoutmaster
Group sponsored by United Commercial Travellers.
Group met at St Andrews Presbyterian Church
Scout Jim Lamb achieved Queen’s Scout status
Scout Jim Lamb attended World Jamboree in Valley Forge, Pennsylvania

Valley forge logistics_1

3rd Penticton Group
3rd Penticton Cubs
3rd Penticton Scouts
Sponsored by Anglican Church

5th Penticton Group
5th Penticton Cubs, Mrs L M Kinney Akela, Mrs L G Rush Bagheera
5th Penticton Scouts, Dave Trupp Scoutmaster

6th Penticton Group
6th Penticton Cubs, Bill Bissett Akela
6th Penticton Scouts

9th Penticton Group
9th Penticton Cubs
9th Penticton Scouts, Jim Laidlaw Scoutmaster
Group Chair Jim Laidlaw
Sponsored by United Church

8th Penticton Group
8th Penticton Cubs, Mrs James McIntosh Leader
8th Penticton Scouts
Scout Dennis Brock achieved Queen’s Scout status
Sponsored by Royal Canadian Legion

9th Penticton Group
9th Penticton Cubs, Brad Houston Akela
9ty Penticton Scouts, Jim Laidlaw Scoutmaster

1st West Bench Group
1st West Bench Scouts
Scout Christopher McNeill awarded Queen’s Scout status

1st Okanagan Falls Group
First Okanagan Falls Scouts, Robert Hall Scoutmaster
Group Committee Audrey Steeves]
1st Oliver Group

2nd Oliver Group
2nd Oliver Cubs, Melvin Shannon Akela, Darcy Ruck ACM, Joe Benko ACM, Murray Berg ACM
2nd Oliver Scouts, Gary Cotnoir Scoutmaster, C James ASM (26 Scouts)

R E Fleming Group Chair

1st Osoyoos Group
1st Osoyoos Cubs
1st Osoyoos Scouts

Regional Commissioner Jim Mitchell
District Commissioner Bob Winter (South OK) Avery King?
District Commissioner Harold King (Kubau)
ADC Irwin Hobden
District President Len Hill (South Okanagan
District President Carleton McNaughton (Okanagan-Kobau)

Leave a Reply